תשתית אופטית

 

כל ארגון מתבסס על מידע, על אינפורמציה המגיעה אליו ומועברת בו דרך תחום המחשוב והטלפוניה. בכדי שהמידע ייקלט ויעבור כמו שצריך הארגון זקוק לתשתית תקשורת איכותית המבוססת על טכנולוגיה מתקדמת. תשתית תקשורת כוללת את כל הציוד והכלים הנצרכים לקיום המערכת התקשורתית לה הארגון זקוק.

 

ישנם מספר סוגים של תשתיות תקשורת. התשתית הנפוצה והמתקדמת ביותר היום היא תשתית אופטית. תשתית אופטית בנויה מכבלים אופטיים וציוד אופטי. היתרון הבולט של תשתית זו על פני האחרות הוא האיכות והמהירות בו עובר המידע המבוקש.

 

הבסיס לתשתית אופטית, הבסיס לכל הציוד האופטי הוא הסיב האופטי. אז מהו סיב אופטי? סיב אופטי עשוי מחומר שקוף, לרוב מזכוכית. הסיב בנוי משלוש שכבות; ליבה-CORE, מעטפת-CLADDING ושכבת מגן- COATING. הסיב האופטי יוצר לראשונה על ידי חברת קורנינג בשנת 1970, חברה המתמחה במוצרי זכוכית.

 

בכבל אופטי נוסף במבנה הסיב האופטי שתי שכבות מגן נוספות מעל שכבת המגן הקיימת. השכבה הראשונה עשויה מקוולר, חומר סינטטי שתפיקדו להגן מפני כיפוף יתר על ידי מתן חוזק מכני. השכבה השנייה עשויה מפלסטיק ותפקידה לשמור על הסיב מפני מכות ונזקים.

 

סיב אופטי מחולק לשני סוגיים: חד אופן ורב אופן. החד אופן מיועד להעברת מידע למרחקים ארוכים כגון בין ערים, מדינות ובכבלים תת ימיים. בסיב מסוג זה המידע מועבר באופן יחיד בתוך הליבה. טכניקה זו מאפשרת את העברת המידע מבלי הפרעות. בנוסף, הטכנולוגיה הקיימת בסוג זה מאפשרת שימוש ברוחב פס רחב. הרב אופן מיועד להעברת מידע למרחקים קצרים כגון בתוך בניינים או בין בניינים סמוכים, הטכניקה בה הוא מיוצר מגביל את קצב התקשורת הגורם להגבלת מרחק השידור.

 

בתשתית אופטית, העברת המידע המתבססת על סיבים אופטיים מתבצעת לרוב בזוגות, כאשר הראשון משמש לשידור נתונים והשני משמש לקליטתם.

 

בתשתית תקשורת מסוג תשתית אופטית המבוססת על סיבים אופטיים יתרונות עצומים על פני השימוש בכבלי נחושת. היתרון הראשון הוא רוחב פס רחב עד כמעט בלתי מוגבל. היתרון השני האפשרות להעברת מידע למרחק ארוך בזכות ניחות נמוך. היתרון השלישי עמידות הסיבים בסביבה רטובה ולחה. היתרון הרביעי אין הפרעות סביבתיות בהעברת מידע. היתרון החמישי מושפע מכך שהסיב אינו פולט קרינה ועל כן אבטחת המידע גבוהה והיתרון השישי והאחרון הוא משקלו הנמוך של הסיב לעומת משקלו של כבל הנחושת.

תשתיות חוות שרתים

תשתיות סיב-עד-הבית

תשתיות רשת מקומית

 

 

×

צור קשר

captcha